Medical Park Sağlık Grubu

VİTREKTOMİ (RETİNA AMELİYATI)

Vitreus; gözün arka kısmında yer alan, gözün merceği ile retina ve optik sinirin arasındaki boşluğu dolduran yoğun bir jöle kıvamında jeldir. Gözün hacminin yaklaşık olarak üçte ikisini oluşturan bu sıvı, gözün anatomik şeklinin oluşmasına katkı sağlar. Vitrektomi ameliyatı ise, vitreus jelinin cerrahi olarak boşaltılması işlemine verilen addır. Bu ameliyat sonrasında vitreus jelinin yerine hümor aköz adı verilen göz içi salgısal sıvısı doldurulmaktır.

Vitrektominin amacı, göz içi kanamalarının temizlenmesi ve retina çekintilerinin rahatlatılmasıdır. Kanamalar, skar dokuları ve iltihap hücreleri görüntülerin algılandığı retinaya ulaşmasına engel olur ve görmeyi bozarlar. Ayrıca vitreus jeli, retinanın üzerine çekinti oluşturarak fonksiyonun bozulmasına neden oluyorsa bunun vitrektomi ile düzeltilmesi gerekmektedir.

Vitrektomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vitrektominin uygulanmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında; diyabetik retinopati, vitreus kanaması, makula deliği, markular pucker, retina dekolmanı ve preretinal membranlar yer almaktadır. Yine erken doğum nedeniyle uzun süre boyunca oksijen çadırında kalan bebeklerde görülebilen prematüre retinopatisinde de vitrektomi uygulanabilmektedir.

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra göz yaralanmaları tedavisinde ve göz içindeki yabancı cisimlerin çıkartılması için de vitrektomiye başvurulabilir.

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vitrektomi, genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat sırasında göze birkaç adet mikrocerrahi kesi ile giriş yapılmaktadır. Ardından mikro aletler, sklerada oluşturulan deliklerden vitreus jeline sokulur ve jel kesilir. Cerrahi işlem sonrasında vitreus jelinin yerine özel salin, silikon yağı tamponadı ya da gaz enjekte edilir.

Operasyon sonrasında göz içine hava/gaz verilen hastalara bir süre yüzükoyun yatma zorunluğu getirilebilmektedir. Yine ameliyatın en sık görülen yan etkilerinden birisi, katarakt gelişimini hızlandırması ve retinanın yerinden ayrılmasıdır. Bahsedilen bu durumlar, yeniden cerrahi müdahale gerektirebilir.

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında göz, doktor tarafından aksi söylenmediği takdirde ilk kontrole kadar kapalı kalmalıdır. Yine göze bir hafta süreyle su değdirilmemeli ve temiz olmayan mendil ya da havlu ile silinmemelidir. Göze baskı uygulanmasından kaçınılmalı, taburcu olurken mutlaka hangi ilaçların nasıl kullanılması gerektiği doktora danışılmalıdır.

Tüm bunların yanında gözde yeni başlayan ve giderek artan bir ağrı, kızarıklık ya da görmede kötüleşme gelişirse bir an önce ameliyatı gerçekleştiren hekime başvurulmalıdır.American Academy of Ophthalmology American Society of Retina Specialists Turkish Academy of Ophthalmology