Medical Park Sağlık Grubu

TAVUK KARASI HASTALIĞI (GECE KÖRLÜĞÜ)

Tavuk karası ya da diğer adıyla gece körlüğü, A vitamini eksikliğinin neden olduğu bir göz kusurudur. Beyne giden sinirlerin işlevlerini tam manası ile yerine getirememesinden kaynaklanan rahatsızlık, genetik olarak da geçebilir. İlerleyici özellikteki tavuk karası özellikle akraba evliliklerinde sık rastlanan bir hastalıktır. Kişinin öncelikli olarak görüş alanının daralmasına neden olan hastalık, zaman içerisinde görme yetisinin kaybolmasına dahi yol açabilir.

Tavuk karası; genellikle genetik olarak geçen bir rahatsızlık olsa da, milyarda bir ihtimalle bazı idrar söktürücü ilaçlar nedeniyle de görülebilir. Yine bu hastalığa sahip olan kişilerin gözü dışarıdan normal bir görüntü sergiler ve karşıdan bakıldığında fark edilmez. Hastalığın teşhisi ancak göz doktoru tarafından yapılan muayene ile konulabilir.

Tavuk Karası Belirtileri ve Tedavisi

Tavuk karasının (gece körlüğü) tek belirtisi gece görmede çekilen zorluktur. Tavuk karası rahatsızlığı kendisini basit bir göz problemi olarak belli eder. Zaman içerisinde gece ve ışığın bulunmadığı ortamlarda görememe sorunu başlar. Böyle bir durumun yaşanması halinde mutlaka göz doktoruna başvurulmalıdır.

Bu göz hastalığı genellikle A vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Tedavisi için A vitamini bakımından zengin gıdalar kullanılır. Yine balık, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, yumurta ve A vitamini takviyeleri de alınmalıdır. Özellikle rodopsin maddesi A vitamini olmadan üretilmez. Bu da gözün zamanla az ışığa uyum sağlayamamasına ve gece görememeye neden olur. Böyle bir durumda sürücülerin çok dikkatli olması gerekmektedir.

Tavuk karasının kesin bir tedavisi ya da ameliyat ile tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalığın tedavisi için bazı göz doktorları A vitamini ve omega 3 önermektedir. Böylece ilerlemesi durdurulabilir. Yine hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Hastaya tanı ne kadar erken konulursa, tedavi o kadar kısa sürede başlar ve etkili olur.

Özellikle gelişen teknoloji, tavuk karasının tedavisi için oldukça umut vericidir. Bu anlamda son yıllarda uygulanan elektro akupunktur tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca günümüzde bu göz hastalığın tedavisi için kök hücre tedavisi olarak adlandırılan yöntem de gündeme gelmiştir.American Academy of Ophthalmology American Society of Retina Specialists Turkish Academy of Ophthalmology