Medical Park Sağlık Grubu

KATARAKT AMELİYATI

Halk dilinde “perde” ya da “aksu” olarak da bilinen katarakt, göz sağlığının yanı sıra yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen bir göz rahatsızlığı çeşididir. Katarakt; çift taraflı görme, gece görüş açısının bozulması ve görüşte bulanıklık gibi işaretler ile kendisini belli eder ve zamanla görme yetisinin azalmasına neden olur. Hastanın yaşam standartlarını etkileyen bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Kataraktın çoğu hastalığın aksine medikal bir tedavisinin mümkün olmadığı söylenebilir. Bu nedenle de hastalığın tek tedavisi cerrahi bir ameliyatla gerçekleştirilmektedir. Katarakt ameliyatı günümüzde oldukça gelişmiş teknolojiler ile yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatı, katarakt tedavisinde en çok tercih edilen yöntem olsa da, bu ameliyatın mutlaka doğru ellerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında komplikasyon gelişme ihtimali düştüğü gibi, hastanın iyileşmesi de hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Kimler Katarakt Ameliyatı Olmalı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kataraktın tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Hastanın yaşam kalitesini düşürecek kadar bir rahatsızlığı söz konusu değilse ameliyata gerek duyulmayabilir. Ancak katarakt göz içinde bulanık hale geldiyse göz içerisine dağılma ihtimali bulunur. Bu durumda körlük problemi ile karşılaşmamak için katarakt ameliyatı olmak gerekmektedir. Ayrıca doğuştan gelen katarakt hastalığında acil bir şekilde cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bunların yanı sıra katarakt ameliyatına gerek duyulmaması, ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulmayacağı anlamına gelmez. Bu doğrultuda yolda yürürken çukurları fark edemiyorsanız, araba kullanırken ışıklar dağılıyorsa ve gece lambalarının görünüşünde aşırı soluklaşma gibi belirtiler yaşıyorsanız mutlaka bir uzman hekime danışmanız ve gerekli tetkiklerin gerçekleştirilmesi sağlamalısınız.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatında pek çok yöntem kullanılsa da, ortak amaç göz içerisindeki merceğin tamamını çıkartmak ve bu merceğin yerine görmeyi kolaylaştırıcı bir mercek yerleştirmektir. Ameliyat bir hastanede ya da poliklinikte gerçekleştirilebilir. Yine katarakt cerrahisi için üç temel teknik kullanılmaktadır:

  • Fakoemülsifikasyon (FAKO): Katarakt cerrahisinde sıklıkla kullanılan bu yöntem sırasında göz damla ya da enjeksiyonla uyuşturulur ve hekim mikroskop kullanarak gözün içerisinde küçük bir kesi yapar. İnce bir ultrason cihazı gözün içerisine sokulur ve kataraktlı merceğin parçalanması için yüksek-ultrasonik titreşimler kullanılır. Sonrasında ise bu parçalar ultrason cihazı ile gözün dışına emilir.
  •  Ekstrakapsüler Katarakt Ameliyatı: Çok ilerlemiş kataraktlarda kullanılan bu yöntem, büyük bir kesi gerektirir. Böylece katarakt gözün içerisinde parçalanmadan tek parça olarak çıkarılır.
  • İntrakapsüler Katarakt Ameliyatı: Cerrah bu yöntemde tüm lensi çevresinde yer alan kapsüller ile birlikte çıkarır ve bu nedenle oluşan yara büyüktür.

Tüm bunların yanında son yıllarda katarakt tedavisi için lazer yöntemi de kullanılmaktadır. Lazerle yapılan katarakt ameliyatı; bıçaksız, bilgisayar kontrolünde ve hata payının sıfır olması nedeniyle oldukça avantajlıdır.American Academy of Ophthalmology American Society of Retina Specialists Turkish Academy of Ophthalmology