Medical Park Sağlık Grubu

GÖZ İÇİ KANAMA

Göz küresinin büyük bir kısmı, “vitreus” olarak adlandırılan ve yumurta akı kıvamında bir sıvı ile doludur. Bu sıvı içerisinde oluşan kanamalar göz içi kanaması (vitreus hemorajisi) olarak adlandırılmaktadır. Göz içi kanamalarının pek çok nedeni olmakla beraber önemli bir kısmı damarsal nedenlerdir. Yine özellikle şeker hastalığına bağlı gelişen diyabetik retinopatinin ileri seviyelerinde retina damarlarında sıklıkla göz içi kanamaları görülmektedir. Bunun dışında retina damarlarında gelişen tıkanıklığın ardından da kanama gelişebilmektedir.

Göz içi kanaması; erken doğuma bağlı retina damarlarının gelişememesi, retina yırtığı, travma ve sistemik hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Göz İçi Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Göz içi kanaması olan kişiler genellikle uçuşan cisimler, ışığa hassasiyet, görme bulanıklığı ve gölgelenme şikâyeti yaşarlar. Kanamanın yoğunluğuna göre bu şikâyetler değişiklik gösterebilir. Hafif göz içi kanamalarında uçuşan cisimler ön plana çıkarken, orta derecede bir kanamada gölgelenme şikâyeti yaşanabilir. Yine yoğun kanamalarda ise genellikle görme azalması ön plandadır.

Göz ağrısı, genellikle göz içi kanamaya eşlik eden bir bulgu değildir. Fakat komplikasyon olarak göz tansiyonu artışı meydana gelirse veya bir travma söz konusuysa, kanamaya ağrı da eşlik edebilir. Göz içi kanaması teşhisi için ultrasonografi oldukça yardımcı bir yöntemdir. Kanama genellikle retina muayenesine engel olur. Fakat ultrasonografi kanamanın yoğunluğu ve retina ile ilişkisi hakkında fikir verir. Eğer erken dönemde vitrektomi ile kanamanın temizlenmesine karar verilmediyse, sık aralıklar ile ultrasonografi yapılması gerekir.

Göz İçi Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz içi kanamasının tedavisi için öncelikli olarak kanamanın nedeni tespit edilmelidir. Kanamanın nedeni retina yırtığı ise acil olarak cerrahi ya da lazer tedavisi uygulanmalıdır. Eğer kanama diyabet gibi sistemik bir damarsal hastalıktan kaynaklanıyorsa, 1-2 hafta boyunca baş yukarıda/dik istirahat uygulanmalı ve hasta kontroller ile takip edilmelidir. 1-2 ay sonunda açılma olmaması durumunda, “vitrektomi” olarak adlandırılan kanama temizleme ameliyatı uygulanması gerekmektedir.

Göz içi kanama tedavisi öncesinde hastanın diyabet, kan hastalıkları ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıklar yönünden konsültasyonlarının yapılması gerekir. Yine bu konudaki kan değerleri normalleştirilmelidir.American Academy of Ophthalmology American Society of Retina Specialists Turkish Academy of Ophthalmology