Medical Park Sağlık Grubu

GÖZ DOKTORU AHMET ALTUN

Doktor Ahmet ALTUN - Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Vitreoretinal Cerrahi, Diyabetik Retinopati, Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Eğitim ve Uzmanlık
2005 - Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ankara, Türkiye (Tıp Doktorluğu)
2005 - 2009 - Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniği, Ümraniye, Türkiye (Uzmanlık Eğitimi)
2009 - 2010 - Washington Üniversitesi, Göz Hastalıkları Kliniği, Seattle, ABD (Vitreoretinal Cerrahi Yandal Eğitimi)
2010 - 2018 - Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniği, Ataşehir, İstanbul (Operatör Doktor, Vitreoretinal Cerrahi, Katarakt)
2018 - şimdi - Bahçeşehir Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabiim Dalı, İstanbul (Doktor Öğretim Görevlisi) VM Medicalpark Pendik Hastanesi, İstanbul

Mesleki Üyelikler
Turkish Academy of Ophthalmology
American Academy of Ophthalmology
American Society of Retina Specialists

 

Göz doktorları, göz ve görme sistemindeki hastalıkların teşhis, tedavisi ve önlenmesi konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Bebeklerden yaşlılara kadar her yaştaki bireyin tedavisini gerçekleştiren göz doktorları; özel, devlet ve üniversite hastanelerinde, kliniklerde ya da kendi muayenehanelerinde hizmet sunarlar. İnsanların hastalıklarına şifa bulmalarına yardımcı olan göz doktorları, kendilerine başvuran hastaların göz ile ilgili rahatsızlıklarını gidermek ile yükümlüdür. Bir göz doktoru öncelikli olarak kişinin göz şikâyetlerini kontrol eder ve gözdeki hastalığı teşhis eder. Göz hastalığının teşhis aşamasından sonra gerekli tedaviye geçer. Bunların yanı sıra göz doktoru, yasalarca gözlük reçetesi yazmaya yetkili tek doktordur.

Göz Doktoruna Ne Zaman Gidilmelidir?

Düzenli göz olarak göz doktoruna gitmek ve göz muayenesi olmak göz sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü çoğu zaman yetişkin bireyler dahi gözlerinde bir bozukluk olup olmadığını anlayamazlar. Bu nedenle de genellikle şikâyetler arttığında bir göz doktoruna başvurulmaktadır. Ancak yetişkinlerin bile zor fark ettikleri görme bozuklukları, çocuklar için çok daha büyük risk taşımaktadır. Bu nedenle belirli aralıklar ile bir göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılmalıdır.

Yaşa Göre Göz Muayenesi

Yenidoğanlar

Yaşa göre göz muayenesi; kullanılan cihazları, muayene yöntemini ve muayene sıklığını etkileyen bir durumdur. Bu anlamda yeni doğan tüm bebeklerin ilk bir ay içerisinde göz muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene sayesinde sadece ROP değil; göz tansiyonu, gözyaşı kanal tıkanıklığı, göz tembelliği ve şaşılık gibi zamanında tanı konulduğunda başarılı bir şekilde tedavi edilebilen hastalıkların tanısı da konulabilir.

19 Yaş ve Daha Küçükler

Okul öncesi dönemdekiler ile 19 yaşında ve daha küçük bireylerin yılda en az 1 kez, göz hastalıkları uzmanına başvurarak muayene olmaları gerekmektedir.

20-39 Yaş Grubu

Özellikle glokom yani yüksek göz tansiyonu yönünden yüksek risk taşıyan kişiler, 3-5 yıllık aralıklarla göz hastalıkları uzmanına muayene olmalıdır.

40-60 Yaş Grubu

40’lı yaşlarda gözlerdeki merceklerin sertleşmesi nedeniyle odaklama yetisinde azalmaya meydana gelebilir. Bu nedenle önlem almak adına 40-60 yaş aralığındaki bireylerin 2 ile 4 yıl arayla bir göz hastalıkları uzmanına başvurmaları ve muayene olmaları oldukça önemlidir.

65 Yaş ve Üstü

Katarakt, yaşa bağlı olarak gelişen bir göz hastalığıdır. Dolayısıyla yaşlanma sürecinde oluşması normal karşılanmaktadır. Bu anlamda 65 yaş üzerindeki bireyler için yılda bir kez göz doktoru muayenesi büyük önem taşımaktadır.American Academy of Ophthalmology American Society of Retina Specialists Turkish Academy of Ophthalmology